Varje år arbetar TYA med flera projekt för branschen med inriktning mot arbetsmiljö och kompetensförsörjning. Nedan hittar du ett urval av projekt som drivs för flyg. I vår webbshop hittar du mer information om flyg.
TARA – forskning om automatisering och digitalisering på svenska flygplatser
Flygplatser står inför stora förändringar med ny teknik som automatisering, robotisering och AI. Samtidigt saknas kunskap om hur det påverkar arbetstagarnas arbetsmiljö.
TYA har tillsammans med Uppsala universitet ett projekt som tittar på hur långt automatiseringen har kommit på Sveriges flygplatser. Projektet undersöker också vilka arbetsmiljöeffekter digitaliseringen har gett för att TYA och arbetsgivare ska kunna arbeta förebyggande med arbetsmiljörisker.
Undersökningen tittar på arbetsmiljöeffekter av digitaliseringen för flygplanslastare, flygplatstekniker och tankningspersonal.
Se filmen här bredvid med professor Åsa Cajander där hon ger tre smarta tips på hur man kan planera för digitalisering.
Konkreta tips till dig som ska ta in ny teknik i verksamheten
Redan nu kan projektet bjuda på konkreta tips till dig som arbetar med att ta in ny teknik i din verksamhet.
För dig som är flygplatschef
- Prioritera arbetsmiljö som ett av målen när ny teknik ska introduceras. Tänk på att det innefattar både fysisk samt organisatorisk och social arbetsmiljö.
- Dela erfarenheter av att ta in ny teknik mellan flygplatser.
- Kommunicera vikten av en god arbetsmiljö till alla som är involverade och se till att de förstår hur viktigt det är.
- Prioritera och engagera medarbetarna att arbeta med att förstå och nyttja den nya tekniken och se till att planera för utbildning inför det.
- Arbeta med användarvänlig utformning genom att den som tittar på utformningen arbetar direkt tillsammans med markpersonalen.
För dig som arbetar som operativt ansvarig, personalansvarig, chef för tekniska avdelningar:
- Håll dig uppdaterad om ny teknik och nya regler och informera markpersonalen om dessa.
- Undersök noggrant hur arbetstagarna använder tekniken för att fånga behov som kan kommuniceras till till exempel IT och andra intressenter.
- Håll koll på hur tekniken påverkar olika arbetsuppgifter.
- Ge markpersonalen tid för att utvärdera tekniken inom sin arbetstid.
För dig som är fackligt engagerad och skyddsombud:
- Involvera arbetstagarna att vara med i tester av ny teknik.
- Håll dig uppdaterad om ny teknik och nya regelkrav.
- Identifiera var i processen det går att ställa krav.
- Kommunicera behov till chefer, utvecklare och externa aktörer.
- Berätta om hur viktigt det är att sätta av tid för säker och effektiv teknikanvändning.

Några av TYAs uppdrag inom flyg 2025
Med syfte att öka säkerheten på arbetsplatser samt att få fler intresserade av branschen arbetar TYA under 2025 med bland annat:
Flygplåtslagare
Under 2025 kommer TYA att närmare undersöka hur en utbildning till flygplåtlagare skulle kunna vara utformad för att möta branschens krav. Det finns ingen utbildning till flygplåtslagare i Sverige idag.
Flygteknikelever på gymnasiet
I en rapport från Skolverket 2024 framkom att endast ca 35% av eleverna på Flygteknikprogrammet fortsätter in i flygteknikbranschen efter avslutad utbildning. TYA kommer under året att undersöka skälen till detta.
Kampanj skyddsutrustning
För att öka användandet av skyddsutrustning på arbetsplatser inom flygbranschen ska TYA utforma en kampanj.
Yrkes-SM
Under senare delen av 2025 kommer planering inför Yrkes-SM 2026 i Stockholm påbörjas. Yrkes-SM är en tävling för unga yrkesstuderande som tävlar i yrkesskicklighet. TYA är arrangör av grenen flygteknik.
Yrkes-VM
Nästa Yrkes-VM för unga går i Shanghai 2026. TYA projektleder träningen inför Rasmus Engströms (vinnare av Yrkes-SM 2024) deltagande i kommande VM.
TARA
Forskningsuppdrag i samarbete med Uppsala universitet 2023-2025. Sista året gällande forskningen om arbetsmiljön vid digitalisering och automatisering av arbetsuppgifter för flygplatspersonal.

TYAs stöd till flygteknikutbildningen
TYA engagerar sig i gymnasieskolans flygteknikutbildning för att kunna bidra till kompetent personal till våra TYA anslutna flygteknikföretag.
TYA sitter med i Skolverkets råd för de riksrekryterande utbildningarna med egna examensmål. Där kan TYA bidra med infallsvinklar från branschperspektiv. TYA sitter även med i arbetsgruppen Jämställt yrkesliv som Skolverket är värd för.
TYAs årliga Flygtekniklärarkonferens
Varje år arrangerar TYA en konferens för de sju flygteknikskolornas lärare. Under konferensen finns tid till viktiga samtal, erfarenhetsutbyte och intressanta föreläsningar.
En av de sju gymnasieskolorna är värd tillsammans med TYA och det ingår alltid ett studiebesök på den skolan vid konferensen. TYAs förhoppning är att konferenserna ska bidra till ökad kompetensöverföring mellan skolorna.

Undersökningar i branschen
Skolledarrapporten Flygteknikutbildningen 2024/2025
TYA sänder årligen ut en enkät till de sju flygteknikgymnasieskolorna i syfte att följa antagningssiffror, andel som tar gymnasieexamen, APL – arbetsplatsförlagt lärande med mera. Årets rapport visar glädjande ett ökat intresse för flygteknikutbildningen vilken är bra eftersom flygbranschen står inför stora rekryteringsutmaningar.
Ladda ner Skolledarrapporten Flygteknikutbildningen 2024/2025.
TYAs Trendindikator Flyg 2022
Rapporten visar på en fortsatt efterfrågan på utbildade flygtekniker och mekaniker till branschen.
Den senaste enkäten genomfördes 2019 strax innan pandemin bröt ut. Nedstängningen av samhället orsakade en temporär nedgång i behovet av ny kompetens. Tre år senare, nu när företagen åter går in i en rekryteringsfas, upplever många stora problem med att hitta flygteknisk personal. De anledningar som ges till rekryteringsbehovet är utökning av verksamheten och pensionsavgångar. Hela 55 procent av företagen upplever ett underskott på tillgänglig personal och över hälften av de tillfrågade ser problem med att rekrytera personal framöver.

Yrkestävlingar i flygteknik
Vi på TYA arbetar löpande med frågor som gäller kompetensförsörjningen kopplat till flygteknikutbildningen på gymnasieskolorna. Det innebär också att vi genomför yrkestävlingar för flygmekaniker i samband med Yrkes-SM samt stöttar representanter vid Yrkes-VM.
Yrkes-SM 2024 gick av stapeln i Karlstad den 23-25 april. TYA hade 10 tävlande i grenen flygteknik som genomförde:
- Daglig tillsyn av helikopter
- Komponentbyte på jetmotor
- Modifiering i elkablage och felsökning på elsystem
- Modifiering av plåtlucka
Vinnare blev Rasmus Engström från Vadstena som har gått på Anders Ljungstedts gymnasium, Flygteknikprogrammet, i Linköping.
Tvåa blev Oliwer Nisula från Limhamn och trea kom Linus Jordahl från Bromma. Båda dessa har läst flygteknikprogrammet på Edströmska i Västerås.
Rasmus kommer nu att träna inför Yrkes-VM i Shanghai 2026.

Fallrisker
Fallolyckor tillhör de vanligaste orsakerna till anmälningar om arbetsolyckor. Det i sin tur leder till sjukfrånvaro bland såväl kvinnor som män. Enligt Arbetsmiljöverkets föreskrifter om systematiskt arbetsmiljöarbete ska arbeten med fallrisk – precis som alla risker på en arbetsplats – riskbedömas och planeras noggrant i förväg av arbetsgivaren. Det ska finnas instruktioner till arbetstagarna om vilka skydd som ska användas och hur de ska användas.
Vid val av fallskydd är det viktigt att tänka på följande:
- vilket slags arbete ska utföras?
- vilka säkra arbetsmetoder står till buds?
- hur ser platsen för arbetet ut (höjd, lutning, bärighet med mera)?
- hur kan man ta sig upp till platsen där arbetet ska utföras och ner igen?
- hur lång tid tar arbetet?
- hur många ska arbeta på platsen samtidigt?
- finns det behov av avspärrningar?
TYA har tagit fram en bra vägledning på vilka bestämmelser som gäller vid till exempel arbete på hög höjd. Klicka här för att komma till foldern i webbshopen.